Ortaçağda Kültürün Modaya Etkisi Nedir

Ortaçağda Kültürün Modaya Etkisi Nedir? Zamansal açıdan bakıldığında ‘ortaçağ’ Kavimler Göçü İle başlayıp 1453 İstanbul’un fethi ile son bulan bir süreçtir. Bu çağda el üstünde tutulan bir eğitim ve din yaşam merkezi olan kilisenin büyük bir önemi vardı. Kavimler Göçü sonucu gelen genç kavimleri kültürel olarak eğiten kilise, bu anlamda bir okul olmuştur. Özellikle Roma İmparatorluğu yıkıldıktan sonra ayakta kalan büyük bir güç olan Hristiyan Kilisesi bunun en güzel örneğidir. Bu büyük güce karşı çıkmaktan herkes çekiniyordur, çünkü burjuvayla yönetilen ‘kilisenin sözü her zaman üstündür’ gerçeğini herkes biliyordur.

Ortaçağda Kültürün Modaya Etkisi Nedir

Burjuva ve Köylü İlişkisi

Ortaçağ‘da hakim olan soylu-köylü ilişkisi, buna uygun bir kültür oluşturmaktadır. Fakir olan köylünün gösterişsiz ve sade giyimine nazaran, zengin burjuvanın gösterişli ve savurgan giyimi göze çarpmaktadır. Sadece soyluların kültürlerine uygun modaya uyarak giyimleri ve davetlerde boy göstermeleri bir nevi günümüze kadar gelen bir olgu olmuştur. Hatta öyle ki modanın etkisi sonucu gelişen kuralların meydana geldiği görülmektedir. Örneğin; ‘mor’ rengin ve ‘ipek’ kumaşın tek sahipleri kraliyet ailesi olabiliyordu. Aksini uygulayan insanlar hapse atılıyordu.

Orta Çağ’da ki Meydana gelen olaylar sonucu oluşan moda bir bakıma sadece soyluların arasında olan şıklık yarışı şeklinde ifade edilebilir. Köylülerin ve halkın pahalı ve çeşitli renkli kıyafetler giyme hakları yoktur. Giydiklerinde cezalandırılacağını bilen halk buna yeltenmeyi bile düşünemez hale gelmiştir. Arada uçurumların olduğu köylü ve soyluların zenginlik açısından karşılaştırılmasına aslında gerek bile yoktur. Köylünün alamayacağı kıyafeti giymeme yasağı bu konuda biraz absürt kaçmış denilebilir.

Kadın Modası

Ortaçağ’da kadınlarda baş gösteren en büyük moda imgesi ‘korse’dir. Balo kıyafetlerinin altına özellikle beli ince göstermek için korse giyilmesi güzellikten de öte zorunluluk halini almış gibidir. Şıklıklarına daha da ön plana çıkarmak için uzun pelerinler ya da uzun kuyruklu elbiseler tercih ederlerdi. Elegans seçimlerini destekleyen şapka ya da diğer aksesuarları da unutmuyorlardı. Ortaçağ’dan günümüze uzanan moda akımına baktığımızda zengin kültürlerin bu modayı yaratmaları ve ilerletmelerini görmek mümkündür. Şimdide olduğu gibi geçmişte de moda ile kültürlerin gelişimi arasında sıkı bir bağ olduğunu görmek yadsınamaz bir gerçek olmuştur.

Add a Comment