Binamın Enerji Seviyesi

Binamın Enerji Seviyesi Eminiz ki, oturduğunuz binanın enerji seviyesi hakkında pek bir şey bilmiyorsunuz. Endişelenmeyin. Bu gayet normal bir durumdur. Ne yazık ki günümüzde pek çok kişi binasının enerji seviyesi hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Bunun sebebi, 1 Ocak 2020’ye kadar yaptırılması gereken enerji kimlik belgesinin henüz bazı binalar tarafından yaptırılmıyor olmasıdır.

Binamın Enerji Seviyesi

Enerji kimlik belgesi, binalar için bir zorunluluktur. Ancak önemli bir zorunluluktur. Enerji kimlik belgesine sahip olduğunuzda, binanızın hangi enerji seviyesine dâhil olduğunu ve ne kadar enerji kullandığınızı öğrenebileceksiniz. Peki, binanızın hangi enerji seviyesine dâhil olması gerektiğini biliyor musunuz?

Enerji Sınıfları Hakkında

Enerji sınıfları genel olarak A ila G arasındadır. En yüksek sınıf: A, B ve C sınıflarıdır. Zaten binaların sahip olması gereken enerji seviyeleri de bunlar olmalıdır. Bunlar içerisinde en düşük C seviyesidir.

Bunların dışında kalan D, E, F ve G sınıfları enerji seviyesinin çok düşük ve hatta verimsiz olduğunun altını çiziyor. Enerji Kimlik Belgesi Eğer binanın 2011 yılından sonra yapıldıysa enerji seviyesinin en az C sınıfı olması gerektiğini belirtebiliriz. Eğer binanın mevcut ise, yani 2011 yılından önce yapıldıysa, sınıfına göre belge alabilir.

Enerji Kimlik Belgesini Aldım, Sorgulama Yapabilir Miyim?

Elbette. Hatta herkes enerji kimlik belgesini aldıktan sonra sorgulama yapmalıdır. Belgelerin sorgulanması, sandığınızın aksine zor ve karmaşık bir işlem değildir. Ancak sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, belgelerinizin onaylanmış olması gerekiyor. Aksi durumda, sorgulama ekranında istediğiniz sonucu alamazsınız.

Enerji kimlik belgesi sorgulama için sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde girmeniz yeterli olacaktır.

Enerji kimlik belgesi sayesinde binanızın ne kadar enerji tuttuğunu, ısıtma ve soğutma işlemlerini de bilebileceksiniz. Binamın Enerji Seviyesi Devletin zorunlu kıldığı bu belgeye 1 Ocak 2020’ye kadar sahip olmanız gerekiyor.

Add a Comment